fuga mobilya
Minulé ročníky
Meniny na web

Harmonogram Zimnej školy 2010

Zimná škola 2010 (Natália Plevková)

FOTO galéria

Zaujíma Vás, či by aj na Slovensku bola možná kauza Enronu a Bernarda Madoffa?

Chceli by ste vedieť niečo viac o tom, ako bojovať proti ekonomickej kriminalite? I na tieto otázky dali odpoveď prednášky Zimnej školy 2010.

Prvý ročník tematickej Zimnej školy pripravila Katedra účtovníctva a audítorstva pri príležitosti 70. výročia našej Almy Mater za účasti odborníkov z audítorských firiem Ernst & Young a TPA Horwarth, Akadémie policajného zboru SR, Inštitútu interných audítorov, ACCA a ďalších.

V posledných rokoch sa pozornosť verejnosti ešte viac zameriava na sledovanie káuz v súvislosti s falšovaním účtovných výkazov, ktoré prispeli k mnohým bankrotom bánk a podnikov. Medzi hlavné motívy takéhoto neetického správania podnikov je snaha o poskytnutie lepšieho obrazu o hospodárení a finančnej situácii podnikov, sťaženie identifikácie rizík plynúcich z doterajšieho fungovania a zahmlenie miery zraniteľnosti podniku. Uplatňovanie nástrojov detekcie takýchto podvodov je náplňou forenzného účtovníctva a práve táto problematika bola obsahom Zimnej školy 2010.

Náplňou prvého dňa boli úvodné informácie o forenznom účtovníctve a ekonomickej kriminalite, tzn. definovanie kriminality v ekonomike, aká je jej štruktúra, ktoré faktory ovplyvňujú jej páchanie, ako pracujú príslušníci Policajného Zboru pri odhaľovaní a dokazovaní trestných činov kriminality v ekonomike, ale aj problematika daňových únikov, daňových podvodov a pranie špinavých peňazí a to v podaní pedagógov z Akadémie policajného zboru doc. Ing. Jozefa Stieranku, PhD. a doc. Ing. Miroslava Lisoňa, PhD.. Pani Polednová za ACCA prezentovala význam profesionality a úlohu etiky v profesii účtovníka/audítora, keďže etika je neoddeliteľná súčasť kvalifikácie ACCA i iných profesijných organizácií.

Druhý deň sme privítali nielen zástupcov viacerých spoločností ale aj pána Taliaferro R. William z Americkej ambasády, ktorý predstavil študentom prístup americkej vlády k problematike podvodov v korporátnom sektore (ENG).

Právne hľadisko danej problematiky priblížil študentom JUDr. Martin Kluch, ktorý svoju prezentáciu zameral na trestnoprávnu zodpovednosť členov štatutárnych orgánov za zavedenie kontrolných procesov pôsobiacich proti podvodom v spoločnostiach a za audítorov vystúpil pán Ing. Ivan Paule, FCCA z TPA Horwath s prednáškou na tému zodpovednosť a práca audítora počas auditu pri odhaľovaní podvodov – aplikácia štandardu ISA 240.

Tretí deň sa niesol v duchu prípadových štúdii pod vedením odborníkov z Ernst&Young. Prípadové štúdie boli zamerané na metódy detekcie podvodného konania, identifikáciu falošných dokumentov. Prednášky Zimnej školy 2010 boli zakončené prezentáciou prieskumov o stave ekonomickej kriminality v Európe.

Cieľom tejto akcie bolo zvýšiť povedomie študentov o forenznom účtovníctve. Prednášky prebiehali interaktívnou formou priamo na pôde Ekonomickej univerzity. Študenti, ktorí by chceli v tejto sfére pracovať si potvrdili, že význam forenzného účtovníctva v poslednej dobe výrazne rastie a pokiaľ chcú držať krok s dobu, nemal by tento termín „forenzné účtovníctvo“ byť iba prázdnym slovným spojením, ale prostriedkom na boj proti ekonomickej kriminalite.

Partneri 1. ročníka Zimnej školy boli:

TPA Horwath EY acca